Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Bedlington terier (Bedlington Terrier)

  Navzdory křehkému zjevu má charakter pravého teriéra: temperamentní, aktivní a dokonce ostrý.

 

  ANGLICKÝ NÁZEV:
Bedlington Terriér


PŮVOD:
Nejméně 200 let staré plemeno bylo vyšlechtěno v severní Anglii v roce 1870, křížením Vipeta s Dendi-dimont teriérem a Otterhoundem, pro lov králíků, lišek, jezevců, ale i vyder a jiné malé zvěře. Dřívější Bedlington byl známý jako Rotberteriér a byl velmi výkonným loveckým psem, kterého v severní Anglii používali jako bojovného psa. Později, díky úsilí ctitelů tohoto plemene Bedlingtonovi byli přiznány i jiné elegantní nové formy. První klub milovníků tohoto plemene byl založen v roce 1873. Je široce rozšířen v Evropě, jižní Africe, USA, Kanadě i Austrálii.


POPIS:
Zevnějškem tento pes připomíná střiženou ovci. Navzdory křehkému zjevu je to pravý teriér: temperamentní, aktivní a urostlý, menší, velmi elegantní. Výška v kohoutku je 38 až 43 cm, hmotnost 8,2 až 10,4 cm. Dlouhá, úzká a oblá hlava s chocholkou z vlnitých hustých bílých vlasů, bez viditelného stopu, hruškovitého tvaru. S protáhlým, jemně lemovaným čumákem. Malé, hluboko posazené, trojúhelníkové oči, jejichž barva závisí od zbarvení psa - u modrých jsou oči i nos černý, u hnědého a pískově hnědého psa jsou oči hnědé. Delší, bachraté, nízko nasazené zavěšené uši se střapcem na konci. Ocas nízko posazený, přiměřeně dlouhý, silný u kořene, postupně se zužující a elegantně prohnutý, ale nikdy nesahá nad výši zad. Srst je charakteristické struktury, hustá, koudelovitá, odstávající, připomínající srst ovce. Zbarvení: modré, játrově hnědé nebo pískové, s tříslovými odznaky nebo bez nich, s překládaným základem.


VÝŠKA:
V kohoutku má asi 40,5 cm.


VÁHA:
Mezi 8 až 10,5 kg.


SRST:
Hustá, koudelovitá, odstávající, připomínající srst ovce.


CHARAKTER:
Navzdory křehkému zjevu je to pravý teriér: temperamentní, aktivní a dokonce ostrý. Stále v něm dřímou lovecké instinkty. Pánovi velmi oddaný, přítulný a mazlivý společník a prvotřídní hlídač. Snadno se učí a na rozdíl od mnoha svých příbuzných nevyhledává konflikty s jinými psy. V bytě je to něžná, milující a nádherná bytost, oddaný a laskavý přítel, dětmi zbožňován, je velmi přítulný a šikovný s bystrými reakcemi. Lehce se cvičí. Libuje si v delších procházkách bez vodítka.


PÉČE:
Vyžaduje každodenní rozčesávání speciálním hrubým kartáčem nebo hřebenem, zhruba každé tři měsíce srst upravit stříháním, koupání není nutné, neboť to poškozuje srst.


PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 1: Velcí a střední teriéři


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BDT


ČÍSLO STANDARDU:
9 / 24.05.1987 (Velká Británie)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář